RSS Geld maakt gelukkig

Als een raket op het ijs

Wie

Yvette van Dijk (28) uit Groningen

Is

marketing coördinator van Blauwestad

Hobby

ijszeilen

Kosten

als je eenmaal een boot hebt (tweedehands ca. 20.000 euro) zijn de kosten verwaarloosbaar

Yvette van Dijk stapte vorig jaar voor het eerst in een ijszeilboot. Haar vader had jaren geleden een boot gekocht, maar door de warme winters had die al die tijd in de schuur gelegen. Toen er in 2009 weer natuurijs lag, besloot ze de boot mee te nemen naar Blauwestad. Ze wist niet wat ze meemaakte: "Je wordt afgeschoten als een raket, zonder dat je daarbij de wind voelt of wrijving ervaart."

In haar jeugd was Van Dijk een talentvolle windsurfer die veel prijzen won. En nog steeds is ze een groot liefhebber van watersport. Windsurfen, kitesurfen, zeilen, ze kan er geen genoeg van krijgen. In vergelijking met zeilen op het water is het ijszeilen een hele andere sport, vertelt Van Dijk. Zo is het remmen bij het ijszeilen een vak apart. Echt gevaarlijk vindt Van Dijk de sport echter niet. "Je ligt, dus de klassieke gijp- en giekongelukken gebeuren in een ijszeilboot eigenlijk niet. Alleen wakken kunnen nog wel eens problemen opleveren. Maar de bodemplank blijft drijven, dus ook dat valt mee."

De prijzen van de boten liegen er niet om. Daarnaast moeten de boten door de zeilers zelf in elkaar gezet worden, hetgeen een zekere handigheid vereist. De sport wordt dan ook voornamelijk beoefend door wat oudere mannen. "Maar dat is nu aan het veranderen", zegt Van Dijk. "Ik maak bijvoorbeeld zelf deel uit van een groep jonge noordelijke ijszeilers. Bij goede omstandigheden spreken we samen af op het Zuidlaardermeer. Of op het Oldambtmeer, waar in 2009 het NK IJszeilen werd gehouden. Als het blijft vriezen, kunnen we daar de komende periode hopelijk nog heel wat trainen. Want dat is het voordeel van ijszeilen, zolang je maar vaart houdt hebben we niet zulk heel dik ijs nodig."

Deel dit artikel via
RSS Overig Geld maakt gelukkig
  1. zo
    zwaar bewolkt
    -10°/0°
  2. ma
    zwaar bewolkt met buien
    -2°/3°
  3. di
    zwaar bewolkt
    2°/5°
  4. wo
    bewolkt met lichte regen of motregen
    2°/6°
  5. do
    vrij veel bewolking
    -1°/4°

dekrantvantoen

 

 
Stelling

Ik verlies mijn vertrouwen in de veiligheid van internet

Nu te koop!
Gratis DvhN iPad app
IJsbanen in Noorden
IJsbaan open? Meldt het de krant.
Bekijk hier het overzicht van geopende ijsbanen in Groningen en Drenthe.
Toos & Henk
Facebook

> Online artikelen per dag
Maa |  Din |  Woe |  Don |  Vrij |  Zat |  Zon
Selecteer datum
Aanbieding
Aanbieding
Aanbieding